Willkommen auf den Seiten des Auswärtigen Amts

Ambassadör Dr. Anna Prinz

22.07.2019 - Artikel
Botschafterin Dr. Anna Prinz
Botschafterin Dr. Anna Prinz© Deutsche Botschaft Stockholm

Anna Prinz är ambassadör i Sverige sedan juli 2019. Dessförinnan var hon Tysklands ambassadör i Australien.

Hon studerade statsvetenskap, rättsvetenskap, ryska och engelska i Göttingen och Hannover, genomförde sina Masterstudier som McCloy-Fellow vid Harvard i Cambridge (USA, Kennedy School) och doktorerade i statsvetenskap i Göttingen (Tyskland).

Hennes diplomatiska karriär inleddes 1986 i Bonn. Hon har innehaft flertalet posteringar på tyska UD och vid tyska beskickningar utomlands, bland annat i Colombo, Bukarest, Jakarta, vice ambassadör i Tokyo, ambassadör i Ljubljana och Canberra.

På tyska UD var hon bl.a. ansvarig för internationella råvaruavtal, ställföreträdande chef för EU-utvidgningens Task Force, medieansvarig och särskild representant och ambassadör för internationell vetenskapspolitik.  

Sverige och Tyskland har enastående politiker, företagare, forskare och konstnärer. Det är min uppgift att skapa många nya relationer, som möjliggör ett fruktbart tankeutbyte, för att gemensamt beträda nya vägar.

Ambassadör
från juli 2019, Tyska ambassaden Stockholm, Sverige

Ambassadör
Juli 2016 – juli 2019, Tyska ambassaden Canberra, Australien

Ambassadör
Juli 2013 – juli 2016, Tyska ambassaden Ljubljana, Slovenien

Ambassadör
Maj 2011 – juli 2013, Representant för vetenskapens internationalisering, Berlin

Vice ambassadör
Januari 2008 – maj 2011, Tyska ambassaden Tokyo, Japan

Medieansvarig
2006 – 2008, Tyska UD, Berlin, Tyskland

Ställföreträdande avdelningschef Kommunikation, Medier och PR
2004 - 2006, Tyska UD, Berlin, Tyskland

Avdelningschef PR i ledningsstaben
2002 – 2004, Tyska UD, Berlin, Tyskland

Ställföreträdande chef för arbetsstaben EU-utvidgning
2000 – 2002, Tyska UD, Berlin, Tyskland

Chef för politiska avdelningen
1997 – 2000, Tyska ambassaden Jakarta, Indonesien

Chef för handelsavdelningen
1993 – 1997, Tyska ambassaden Bukarest, Rumänien

Handläggare för internationella råvaruavtal
1990 – 1993, Tyska UD, Bonn, Tyskland

Chef för avdelningen press och kultur
1988 – 1990, Tyska ambassaden Colombo, Sri Lanka

Studentexamen
1986: Harvard University i Cambridge/USA (Kennedy School)

Promotion rer. pol.
1983: Universität Göttingen/Tyskland

Staatsexamen I och II
1979: Statsvetenskap, ryska, engelska, Göttingen, Hamburg, Hannover/Tyskland

Intressen
Tennis, Golf, Musik, Konst

Kontakt
L-Vz@stoc.diplo.de; +46(0) 8670 1534


Download CV (PDF)

nach oben